Muğla Haberleri, Muğla Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

’Sefertası’ atölyesi sona erdi

‘Kıyı ve kırlarda kültürel ve doğal turlara katılan turistlere yöre mutfağını nasıl tattırabiliriz’ temel sorusunun cevaplarının arandığı ‘Sefertası’ atölyesinde, liman ve marinalarda poşet kullanımının azaltılması için köylerde üretilen ambalajsız ve sağlıklı ürünlerin marinalarda satışı senaryosunun sistem tasarımı ilkeleri tartışıldı. Muğla Büyükşehir Belediyesi ilgili birimleri ile yapılan çalışmada, Turçev Vakfı’nın, yerel otel işletmeleri ve vatandaşların katılımıyla özellikle atıkların ayrıştırılması ve geri dönüşüm konularında fikir paylaşımları yapıldı.

Çeşitli illerden, üniversitelerden ve farklı meslek gruplarından 20 katılımcı 5 gün boyunca Hisarönü Mahallesi’nde konaklayarak marina işletmecileri ve vatandaşlarla görüşmeler yaptı. Anadolu mutfağını günümüz ihtiyaçlarına göre uyarlayan Gastronomika’dan Semi Hakim, tarhananın tarihteki hareketi ve bugünkü türlerini aktardığı sunumdan sonra, marina müşterilerinin taleplerini karşılayacak biçimde yeni ürünlerin üretimi konusunda fikirler verdi. Marinalarda ambalaj atıklarını azaltırken, kıyı ve kır entegrasyonu sağlayan sürdürülebilir sistem tasarımı önerileri kapsamında seyyar mutfaktan kooperatif kurgusuna, festivalden eğitimlere ürün hikayelerinden üretici envanterine, bisiklet rotaları ve teşvik senaryoları gibi öneriler geliştirildi.

Sefertası ve diğer atölyeler hakkında detaylı bilgi almak isteyenler muglabir.com adresini ziyaret edebilecekler.

Bir önceki yazımız olan Milas’ta göçmenleri taşıyan şoförler tutuklandı başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa düşürme teknikleri